Ciszo milcz! Bólu mów! 78. rocznica rzezi wołyńskiej

PAMIĘTAMY
CISZO MILCZ! BÓLU MÓW!
– Polacy w 78. rocznicę rzezi wołyńskiej –

Zapraszamy Państwa do udziału w czymś niezwykłym.
 
Za miesiąc – 11 lipca, dzień tzw. krwawej niedzieli, kiedy to na  Wołyniu w 1943 roku doszło do zaplanowanej fali mordów na Polakach, co często miało też miejsce w kościołach, gdy wierni gromadzili się na nabożeństwie. To szczególnie ważna dla nas data – jako dla twórców pierwszego w Polsce spektaklu, który opowiada o ludobójstwie na polskiej ludności Kresów Wschodnich (“Ballada o Wołyniu”).
 
Grafika_Ludobójstwo_Wołyń
Czujemy się w obowiązku, by o Kresach mówić i o nich pamiętać.
 
Z tej wewnętrznej potrzeby pamiętania zrodził się projekt, do którego współtworzenia zapraszamy – szczególnie artystów sztuki słowa, ale również wszystkich rozumiejących sens tego działania – do wspólnego czytania poezji dedykowanej lub inspirowanej historią Zagłady, którą ukraińscy naziści zgotowali Polakom w latach 40-tych XX wieku.
 
Niech nasze artystyczne działanie wybrzmi głośno i wyraźnie w niedzielę 11 lipca 2021 r. w Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Tego dnia – lub w dniach sąsiadujących – czytajmy wiersze, które zostały zebrane w specjalnym pakiecie (link poniżej).
Sugerujemy do odczytania co najmniej trzy utwory z proponowanego pakietu.
Liczymy na Państwa zaangażowanie i zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami projektu, które zostały zawarte w poetyckim apelu (link poniżej).
 Współtwórcą projektu jest Instytut Pamięci Narodowej.