“O krasnoludkach i o sierotce Marysi” – PROJEKT

 

Począwszy od czerwca a kończąc w grudniu bieżącego roku,  Stowarzyszenie Nie Teraz będzie realizować kolejny swój projekt dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Celem programu ministerialnego  jest wspieranie najwartościowszych zjawisk i trendów we współczesnym teatrze.

W teatralną podróż, tym razem zdecydowanie baśniową, wybieramy się z  Krasnoludkami i sierotką Marysią. Jeżeli się to Państwu kojarzy z czymś dobrym i pięknym, jak czasy dzieciństwa, to właśnie o to chodzi.

Przedstawienie „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”, stworzone w roku 2020 przez Teatr Nie Teraz, powstało we współpracy z Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. To dzieło łączące plan żywy z planem lalkowym. Dodatkowo bardzo muzyczne poprzez formułę zbliżoną do musicalu.

Nasza inscenizacja kanonicznego utworu Marii Konopnickiej wypunktowuje jego patriotyczne przesłania, a robi to w formie przystępnej, zabawowej. To bardzo ważne, bo w tej opowieści o krasnoludkach z reguły nie dostrzega się owych treści, które autorka „Roty” tam przecież świadomie umieściła. A my, idąc za wielką polską pisarką, przywołujemy w akcji scenicznej właśnie te wątki dzieła, które ukazują miłość do Ojczyzny, wzajemną ludzką życzliwość, sens pracy oraz Bożą opiekę nad ludźmi. Spektakl adresowany jest przede wszystkim do młodego widza, ale i „duże dzieci” mogą odnaleźć w nim te emocje za którymi tęsknią dorośli; te wartości, które jednoznacznie definiują dobro i zło oraz piękno i brzydotę. Ufamy, że właśnie ta opowieść i w takiej formie da sposobność rodzicom, dziadkom, ciociom i wujkom do dobrego czasu spędzonego ze swoimi pociechami.

A tak zupełnie na gorąco chcemy poinformować o pierwszym projektowym spektaklu, co miało miejsce 20 czerwca w Europejskim Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Jesteśmy radzi z licznego przybycia młodych widzów (wraz z rodzicami), a co więcej z nader radosnego i nagrodzonego oklaskami przyjęcia naszego spektaklu.

O kolejnych prezentacjach będziemy informować na bieżąco!

Do zobaczenia!

 

   Dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu