Taki tyleż intrygujący co tajemniczy tytuł nosiła najnowsza, szósta już, odsłona cieszących się sporą popularnością artystycznych spotkań w Ośrodku Praktyk Artystycznych w Rudzie Kameralnej, gdzie od trzech lat swoją siedzibę ma Teatr Nie Teraz. „Teatr Nie Teraz w Świetlicy” – cykl zainicjowany w ubiegłym roku przez twórcę TNT, Tomasza A. Żaka, stanowi swoiste dopełnienie artystycznych działań Teatru, wpisując je w lokalne konteksty.
Każde z dotychczasowych „Spotkań” miało swój temat przewodni i może warto je przypomnieć: „Spotkanie 1”; „Czy wiem, co jem”; „Podróż” (dedykowane Teresie Kaczor, zmarłej sołtys Rudy Kameralnej); „Ludzie i motory”; „W górach jest wszystko”.

Za każdym razem gościliśmy osoby adekwatne dla tych przewodnich tematów (byli to m.in. Marek Dudek, Robert Ogórek, Bogusław Baran, Janusz Flakowicz, Leszek Pieniążek, Stanisław Kusiak. Nieodzowną część artystyczną „zabezpieczali” twórcy TNT: Anna Warchał, Aleksandra Pisz, Halina Machel, Andrzej Król, Marcin Guzik i Tomasz Lewandowski. Natomiast gospodarzami spotkań są niezmiennie – Kazimierz Dudzik, dyrektor Zakliczyńskiego Centrum Kultury (w strukturach którego działa OPA TNT) oraz Tomasz A. Żak, dyrektor OPA i szef Teatru Nie Teraz.
Pierwsza w tym roku „świetlicowe” spotkanie odbyło się w ostatnim dniu lutego i nosiło tytuł „W Egipcie czyli wszędzie”, a gościem głównym był Piotr Bies – artysta rzeźbiarz i nauczyciel rzeźby w słynnym Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Ponadto pan Piotr jest autorem dramatów teatralnych. I to właśnie jeden z nich, pt. „Podróż, deszcz i pierścień”, został zaprezentowany tego wieczoru w coraz popularniejszej formule |czytania performatywnego”, czyli tak naprawdę aktorskiej lektury, swoistego „teatru wyobraźni”.
W tej znakomicie przygotowanej uczcie teatralnej wystąpiła po raz pierwszy po macierzyńskiej przerwie znana i lubiana aktorka Teatru Nie Teraz, Anna Warchał jako Putuhepa. Również po raz pierwszy, ale na deskach naszej sceny w OPA wystąpił Tomasz A. Żak, kreując głosem i mową ciała postać wodza Hetytów – Hattusili. Byłem więcej niż zaskoczony tak profesjonalnym, dojrzałym pod względem interpretacji i aktorskich asocjacji występem tych dwóch artystów. Nie był to jednak koniec niespodzianek. Choroba wykluczyła stałego uczestnika „świetlicowych” spotkań, Andrzeja Króla. Na szczęście z tej pozornie beznadziejnej sytuacji dyr. Żak znalazł wyjście – poprosił o nagłe zastępstwo wypróbowanego przyjaciela TNT – dyr. Kazimierza Dudzika, który z powodzeniem zastąpił chorego kolegę, wcielając się w rolę generał armii Hetytów – Maraske. To był w powszechnej opinii bardzo udany debiut Kazimierza w zespole Teatru Nie Teraz. Natomiast rolę Pantapszarri, kapłana bogini Szanuszki „wziął na siebie” autor dramatu, Piotr Bies.
Dodajmy, że pan Piotr, zafascynowany od lat kulturą starożytną, zaprezentował kilka swoich prac rzeźbiarskich odwołujących się do tych kontekstów oraz całkiem konkretny mini-wykład o piśmie na tabliczkach glinianych i w ogóle o kulturze Hetytów. Mimo zimowej pory w OPA było nie tylko miło ale bardzo ciepło.
Ryszard Zaprzałka
Zdjęcia – Halina Machel (ZCK)
Piotr Bies, urodził się w roku 1961 w Rabce-Zdroju. Rzeźbiarz, twórca instalacji, nauczyciel rzeźby i podstaw projektowania w ZSP im. Kenara w Zakopanem, autor sztuk teatralnych, poeta i prozaik; członek grupy „Aaltana” .
Absolwent PLSP im A. Kenara w Zakopanem (1981) oraz Wydziału Rzeźby i Katedry Tkaniny Artystycznej ASP w Krakowie (1981-1986). Dyplom obronił w 1986 r. w pracowni prof. Antoniego Hajdeckiego. Ukończył również studia podyplomowe na Wydziale Edukacji Artystycznej ASP w Poznaniu. W latach 90. kilkakrotnie wyjeżdżał do Anglii i Szkocji w ramach stypendiów fundowanych przez The Prince’s Trust i The British Council. W 2018 roku uzyskał tytuł doktora sztuk pięknych na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.
Gdy chodzi o jego twórczość odwołującą się do teatru, to należy wspomnieć, że w 2013 r. w zakopiańskiej Galerii Strug odbyła się premiera spektaklu „Ulice Jerozolimy” autorstwa artysty, w wykonaniu Sceny A2, poświęcona himalaiście Maciejowi Berbece.
Piotr Bies jest odznaczony brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Od 2006 roku jest stałym felietonistą Tygodnika Podhalańskiego gdzie z humorem komentuje bieżące wydarzenia lokalne a także polityki światowej, zawsze bazując na prawdzie, co dla niektórych bywa wręcz nie do zniesienia. Krakowskie wydawnictwo Miniatura wypuściło na rynek dwa tomiki jego poezji „Ojcowizna” i „Spóźniony skowyt”. Własnym nakładem wydał również tomiki „Więzienne tango” i „Chomik”. W Rabce prowadzi galerię „Pogotowie Sztuki”.