Nasza Ballada o Wołyniu

Począwszy od czerwca a kończąc w listopadzie Stowarzyszenie Nie Teraz będzie realizować projekt pt. „Ballada o Wołyniu”. Realizacja tego projektu jest możliwa dzięki dotacji otrzymanej w ramach naboru do programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, wspierającego najwartościowsze zjawiska i trendy we współczesnym teatrze i tańcu.

Projekt „Ballada o Wołyniu” to wyjątkowe przedsięwzięcia w obszarze współczesnej kultury polskiej. Zawiera w sobie kilka kontekstów, tak artystycznych, jak i edukacyjnych.

Powstały w roku 2011 w Teatrze Nie Teraz spektakl „Ballada o Wołyniu” to pierwszy stworzony w Polsce spektakl sceniczny, który opowiada o ludobójstwie na polskiej ludności Kresów Wschodnich w latach II wojny św. popełnionym przez nacjonalistów ukraińskich.

Ten niezwykle trudny temat, przez całe dziesięciolecia był przemilczany, a obecnie wciąż czeka na swą pełną obecność w świadomości Polaków. Jest równie ważny jak pamięć Powstania Warszawskiego i pamięć o pokoleniu Żołnierzy Wyklętych, tym bardziej, że dotyczy setek tysięcy ludzi związanych z tym tematem rodzinnie.

Scenariusz spektaklu korzysta z wątków legendarnej książki wielkiego polskiego pisarza Włodzimierza Odojewskiego „Zasypie wszystko, zawieje”. Wykorzystywane są także oryginalne świadectwa osób, które przeżyły Zagładę Polaków na Kresach oraz stare pieśni. Spektakl także opiera się na świadectwach rodzinnych autora scenariusza i reżysera spektakli, zwłaszcza jego dziadków, którzy pochodzili z Włodzimierza Wołyńskiego. Zwarta, znakomita dramaturgicznie adaptacja. „Ballada o Wołyniu”, prócz roli stricte artystycznej, wypełnia także ważną misję społeczną, edukacyjną, historyczną i moralną.

Istotą naszego zadania jest właśnie dotarcie do widza, szczególnie tam, gdzie teatr nie dociera, a już na pewno nie z taką patriotyczną i na wysokim poziomie artystycznym ofertą. I jednocześnie powiązanie tych prezentacji z miejscami symbolicznymi dla tematyki przedstawienia.

Dotychczasowa, o podobnym charakterze, działalność Teatru Nie Teraz, dowodnie pokazuje, jak wielkie ma to znaczenie i jakim kończy się sukcesem, tak frekwencyjnym, jak i edukacyjnym.

Udowodnił to sukces naszego ubiegłorocznego projektu „Norwid” i prezentacje spektaklu „Powrót Norwida”. Pozostajemy z przekonaniem, że podobnie będzie w tym roku, a „Ballada o Wołyniu” ponownie dotrze do polskiej publiczności.

Projekt Dofinansowano Ze Środków Ministra Kultury I Dziedzictwa Narodowego Pochodzących Z Funduszu Promocji Kultury, Uzyskanych Z Dopłat Ustanowionych W Grach Objętych Monopolem Państwa, Zgodnie Z Art. 80 Ust. 1 Ustawy Z Dnia 19 Listopada 2009 R. O Grach Hazardowych”