Na Świętego Jana – premierowy pokaz spektaklu „MIEDZĄ NIEBA, MIEDZĄ PIEKŁA – widowisko sobótkowe”

Na Świętego Jana

Opowieść o pełnym tajemnic czasie przesilenia wiosny i lata, o legendarnych „sobótkach”, to kolejna artystyczna przygoda Teatru Nie Teraz, który tegoroczną wiosnę przepracował z  góralami znad Popradu, aby te odwieczne ludowe obrzędy przenieść na scenę teatralną.

Już w najbliższy wtorek (20 czerwca) o godz. 17.00 w sali teatralnej „Sokół” w Starym Sączu będzie miał miejsce premierowy pokaz spektaklu „MIEDZĄ NIEBA, MIEDZĄ PIEKŁA – widowisko sobótkowe”.

Tak finalizuje się projekt pracy warsztatowej z osobami skupionymi wokół zespołu regionalnego „Bystro Kicora”  z Przysietnicy. Prowadząca ten zespół Monika Florek, przed laty aktorka Teatru Nie Teraz, zaprosiła Tomasza A. Żaka do współpracy przy konstruowaniu scenariusza widowiska oraz jego wyreżyserowaniu. Projekt ten wymagał kilkunastu spotkań warsztatowych, które odbywały się od kwietnia do czerwca w Przysietnicy i w Starym Sączu.  

SONY DSC

W przedstawieniu bierze udział ponad 20 osób w wieku od 7 do 70 lat. To połączenie młodości z doświadczeniem  jest naturalne w tradycji ludowej, szczególnie tej, która odwołuje się do kontekstów obrzędowych. Powstały spektakl łączy w sobie wątki dramatyczne ze słowem, muzyką i tańcem. W pracy kierowaliśmy się przesłaniem jednego z największych mistrzów sceny ludowej – Jędrzeja Cierniaka (tekst z 11927 roku):

Dawna, tradycyjna kultura ludowa, ginąc w dotychczasowej postaci w życiu, przenieść się winna jako tworzywo do sztuki już nie ludowej nawet, ale narodowej […] A to co dziś robimy po izbach, świetlicach, na różnych dożynkach, […] owe inscenizowane obrzędy i rytuały – to wszystko budulec pod przyszły teatr ludowy, który stanie się teatrem narodowym.

03 (1)

24 czerwca, a więc dokładnie w dzień św. Jana, odbędzie się drugi pokaz widowiska „MIEDZĄ NIEBA, MIEDZĄ PIEKŁA”. Wydarzy się to w ramach specjalnego pikniku we wsi Przysietnica, którego organizatorami są Urząd Miejski w  Starym Sączu i sołectwo przysietnickie.

„Nasi” górale przyjadą również do naszego Zakliczyna, co będzie miało miejsce w czas organizowanego przez Zakliczyńskie Centrum Kultury „Festiwalu Fasoli”, a więc 20 sierpnia. Tak więc również tutaj będzie można zobaczyć widowisko, do którego swą rękę przyłożyli twórcy z Ośrodka Praktyk Artystycznych w Rudzie Kameralnej.

Zapraszamy!