Teatr, który chce pisać listy

Czy napisałeś już list, na który ktoś czeka? Tym pytaniem możemy otworzyć informację o nowym przedstawieniu Teatru Nie Teraz. Przedstawienie jest nowe, ale realizowane w jak najbardziej znanej konfiguracji organizacyjnej oraz artystycznej. 

 

Podróże z Konopnicką. Pisz do mnie więcej to już nasz czwarty projekt, jaki powstaje we współpracy z Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Tym razem, zainspirowani propozycją dyrektora Pawła Bukowskiego, sięgnęliśmy do listów autorki Roty. Kiedyś ludzie pisali do siebie i to pisali dużo oraz ciekawie. Zbiory listów XIX- i XX-wiecznych artystów, przedsiębiorców, rolników czy nawet polityków, to oprócz bezcennej faktografii również prawdziwa literatura.

Nasz scenariusz oddaje głos dwóm paniom – Marii Konopnickiej oraz jej córce Laurze Pytlińskiej. Rozmawianie „na odległość”, a przecież jednocześnie „twarzą w twarz”, ukazuje z jednej strony kulisy odwiecznego konfliktu pokoleń i w tym przypadku istotnej różnicy zdań, co do wyboru kariery aktorskiej przez Laurę, a z drugiej pokonującą wszystko miłość rodzinną, a w tle ukochanie Ojczyzny. Paniom towarzyszy postać wiejskiego grajka-filozofa komentującego rzeczywistość.
W przedstawieniu wykorzystano kilkanaście wierszy Konopnickiej, w większości mało znanych,
a poezja ta na scenie staje się i śpiewem, i muzyką, odsyłającą nas m.in. do wielu skojarzeń  folklorystycznych.

Podróże z Konopnicką. Pisz do mnie więcej ‒ widowisko oparte na utworach poetki

aktorzy:
ANNA WARCHAŁ  ‒ Maria
ALEKSANDRA PISZ ‒ Laura 
PIOTR PIECHA – Antek

scenariusz, scenografia, reżyseria: TOMASZ A. ŻAK

technika: RYSZARD ZAPRZAŁKA

opracowanie muzyczne: PIOTR PIECHA

Przedstawienie powstało w ramach współpracy Ośrodka Praktyk Artystycznych Teatru Nie Teraz
w Rudzie Kameralnej i Zakliczyńskiego Centrum Kultury. 

na info

Premiera odbędzie się w wyjątkowych anturażu, bo we wnętrzach dworku Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, w dniu 8 lipca 2023 o godz. 17:00. Trzy dni wcześniej, a więc 5 lipca, o godz. 18:00, w ramach otwartej próby generalnej, spektakl „Pisz do mnie więcej” zostanie zaprezentowany na scenie Zakliczyńskiego Centrum Kultury (w Ratuszu w Zakliczynie).

W okresie letnim i jesiennym są planowane kolejne pokazy, o których będziemy informować.

Serdecznie zapraszamy!