Wieści z DOMU

Otworzyliśmy Maszkienice wkładając w to naprawdę wiele pracy, ale – jak to powiedział w kuluarach nasz Dyrektor – dopiero teraz przed nami ta prawdziwa praca!

Istotnie, powołując do życia Ośrodek Praktyk Artystycznych DOM LUDOWY w Maszkienicach wzięliśmy na siebie spory ciężar. Ale zrobiliśmy to świadomie i ciężar ten jest w rzeczywistości odpowiedzialnością a nie brzemieniem. To odpowiedzialność za nasze i Wasze widzenie, czucie i bycie. Bo Teatr to przede wszystkim bycie – w prawdzie i pięknie.

Wieczór, podczas którego oficjalnie otworzyliśmy Maszkienice, był nie tylko uroczysty, ważny, ale także dzięki Wam – drodzy Przyjaciele – piękny. Zwieńczeniem całego wydarzenia był pokaz spektaklu „Powrót Norwida” w reżyserii Kazimierza Brauna i Tomasza A. Żaka. Była to jednak inna sztuka niż ta, którą miała swoją premierę trzy lata temu. I nie chodzi tu tylko o skład aktorski – na scenie zobaczyliście Państwo teraz Waldemara Czyszaka (Pacjent Norwid), Annę Warchał (Pielęgniarka) i Karola Zapałę (Pielęgniarz) czy nawet o tak mocno zmienioną scenografię. Chodzi raczej o inne wybrzmienie w nas tego spektaklu – przecież żyjemy w świecie, który różni się od tego sprzed trzech lat.

Jedni mówili, że było „mniej romantycznie” a bardziej tragicznie”, inni, że ten Norwid jak nikt potrafił złączyć ze sobą prawdę serca i prawdę rozumu. Pewnie właśnie przez to uniwersalność jego myśli i krytyczne podejście do świata polskiej emigracji nierozerwalnie łączy się z polską racją stanu i miłością Ojczyzny. Czy mogliśmy wymarzyć sobie lepszego rozpoczęcie artystycznej pracy Maszkienicach niż właśnie tą prezentacją?

Podczas uroczystości nie zabrakło przedstawicieli lokalnych władz samorządowych, dziennikarzy, literatów, naszych Przyjaciół oraz tych, którzy po raz pierwszy spotykali się z nami, a myślę, że teraz zostaną z TNT na dłużej. Wśród gości niedzielnego wydarzenia byli m.in. Prezes IPN, Jarosław Szarek oraz Barbara Nowak, Małopolska Kurator Oświaty. Okolicznościowe adresy przysłali: Metropolita Krakowski, ks. abp. Marek Jędraszewski; Wanda Zwinogrodzka, Podsekretarz w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego; pisarz Wacław Holewiński oraz nas prof. Kazimierz Braun, skądinąd Honorowy Członek naszego Stowarzyszenia. Nie musimy chyba dodawać, że odczytanie tych listów pełnych życzliwości i wsparcia dla tego, co robimy, przysporzyło wzruszeń. Serdecznie dziękujemy za wsparcie i przyjaźń!

Gościem specjalnym niedzielnej gali był wybitny pieśniarz Stan Borys, którego Państwu nie muszę przedstawiać. Przypomnę tylko, że jest on m.in. autorem adaptacji słowno-muzycznych wielu wybranych utworów Norwida. Jedna z tych kompozycji/pieśni wybrzmiała podczas wieczoru, co zaplanowaliśmy, a co stanowiło niejako artystyczną klamrę wydarzeń na scenie. Nie przewidzieliśmy natomiast, że Mistrz Stan zdecyduje się na publiczne i wzruszające wystąpienie, podczas którego zadeklamuje jeden z wierszy Norwida! To była wielka niespodzianka!.

Po oficjalnym otwarciu był jeszcze czas na długie rozmowy o spektaklu, teatrze i oczywiście o Maszkienicach i o tym, co dalej. Teraz przecież nadszedł już na to czas i – co ważne, jest też na to miejsce.

Pamiętając zatem słowa Tomasza, że praca zaczyna się dopiero teraz, dziękujemy za wszelkie wsparcie i zapraszamy do Maszkienic. Ta nasza wspólna praca, drodzy Państwo.

Agnieszka Winiarska

Patronat Honorowy nad Otwarciem Ośrodka Praktyk Artystycznych DOM LUDOWY w Maszkienicach koło Brzeska objął Pan Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego.