13 GRUDNIA

Zapraszamy na dzień polskiej Pamięci i Tożsamości
do Zakliczyna oraz Rudy Kameralnej
w dniu 13 grudnia (środa) roku 2023

Dawid Chrobak, Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn; Aleksandra Żak, Przewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia Nie Teraz;
Kazimierz Dudzik, Dyrektor Zakliczyńskiego Centrum Kultury; Tomasz A. Żak, Dyrektor Teatru Nie Teraz

Program

godz. 12.00
– Msza św. w Klasztorze oo. Franciszkanów, Zakliczyn, ul. Klasztorna 2

godz. 13.30
–  Klasztor oo. Franciszkanów,  uroczystości przy tablicy pamiątkowej dedykowanej kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu oraz NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”

godz. 14.00
– przejazd do Rudy Kameralnej, gdzie w budynku świetlicy wiejskiej powstał Ośrodek Praktyk Artystycznych Teatru Nie Teraz (OPA TNT), dzięki środkom pozyskanym z Funduszu Patriotycznego – edycja 2023 – Wolność po polsku

godz. 14.30
– uroczyste poświecenie budynku OPA TNT

15.00
– Teatr Nie Teraz zaprasza na zdarzenie artystyczne pt. „13 GRUDNIA”
w sali teatralno-kominkowej OPA (Tomasz A. Żak – słowo i Tomasz Lewandowski – śpiew)

godz. 16,00
– poczęstunek „na strychu” oraz rozmawianie, choć nie tylko, bo m.in. prezentacja przez Jerzego Dudę budowy kapliczki maryjnej w sąsiedztwie OPA

 

Tomasz A. Żak:

W niedzielę 13 grudnia 1981 roku zaczął się kolejny rozdział współczesnej historii naszej Ojczyzny. Nie działały telefony, telewizja i radio nadawały muzykę poważną. O 6.00 rano wyemitowano przemówienie genseka Jaruzelskiego, który głosił oraz kłamał: Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią (…) Już nie dni, ale godziny przybliżają ogólnonarodową katastrofę (…) Awanturnikom trzeba skrępować ręce, zanim wtrącą ojczyznę w otchłań bratobójczej walki.

Tak rozpoczął się stan wojenny…

Żeby zrozumieć historię trzeba ją opowiedzieć językiem sztuki. Naród potrzebuje artystów nie mniej jak żołnierzy. Żaden totalitaryzm nie wygra z prawdziwą duchowością. Nie tylko modlitwa, ale słowo, obraz, pieśń, muzyka, przedstawienie teatralne w dłuższej perspektywie znaczą więcej dla naszej tożsamości niż przemówienia, capstrzyki i pochody z biało-czerwonymi flagami.

Dla naszego Teatru Nie Teraz od ponad czterdziestu lat obowiązkiem stanu jest opowiadanie o tym o czym inni milczą, co zakłamują, ale również o tym za czym ludzie tęsknią. Chcemy mówić prawdę językiem sztuki. Bo przecież, jak mawiał Józef Mackiewicz: „Jedynie prawda jest ciekawa”.

„13 grudnia” to nie pierwsza w polskiej historii data-symbol. Dla wielu, bardzo wielu jest to data coś dobrego kończąca. Pomyślmy o tym jednak inaczej: jeżeli coś się kończy, to na pewno coś się zaczyna. Od nas tylko zależy, czy to co przed nami będzie dobre oraz piękne, czy będzie polskie.

Teatr Nie Teraz jest odważnym świadectwem naszej wiary i patriotyzmu.
Zwłaszcza dziś potrzeba nam teatru o takim właśnie wymiarze.

Temida Stankiewicz-Podhorecka, Fałszywym trendom pod prąd
WPIS. Wiara, Patriotyzm i Sztuka. Nr 7-8 (141-142), 2022

Źródło: https://przystanekhistoria.pl/pa2/tematy/kultura/72477,Piosenki-zakazane-bo-prawdziwe.html

Zapraszamy do obejrzenia relacji i galerii zdjęć
z otwarcia Ośrodka Praktyk Artystycznych Teatru Nie Teraz (OPA TNT)
w Rudzie Kameralnej: